PIT-ologia, czyli jak szybko i sprawnie wysłać PIT-y za 2022 rok
12 stycznia, 2023
Ze względu na liczne zmiany w zakresie prawa podatkowego, w które obfitował rok 2022, pojawiają się wątpliwości, jak prawidłowo wystawić deklaracje PIT za ten okres. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, przygotowaliśmy krótkie, zdalne szkolenie w formie webinarium pn.: Rozliczenia podatkowe PIT w programie Fer4HR w wersji 1.75.2”, dzięki któremu sprawnie przejdą Państwo przez proces tworzenia i wysyłki Pit- ów.
Plan szkolenia:
1. Polski Ład i Polski Ład 2.0 a rozliczenia podatkowe za rok 2022 – omówienie obowiązujących zasad.
2. PIT-11(29) za 2022 oraz pozostałe deklaracje roczne
- informacje podstawowe dotyczące zmian, w tym forma i terminy przesyłania deklaracji.
3. Omówienie najczęściej pojawiających się trudności przy PIT-11, w tym wskazówki, jak prawidłowo wykazać na deklaracji zasiłki macierzyńskie.
4. Sygnalizacja zmian w programie Fer4HR - obsługa oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość podatku w 2023 roku w związku z objaśnieniami MF z 30 grudnia 2022 roku do PIT-2 (konieczność rozdzielenia warunków dla podatku i składek dla uop i uz).
5. Odpowiedzi na pytania (również w trakcie webinarium w formie aktywnego czatu).
Data: 19.01.2023r, godzina 10:00, czas trwania ok. 60 min (z możliwością przedłużenia w przypadku dużej ilości pytań).
Wszystkich zainteresowanych udziałem w szkoleniu prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta celem zapisania się na webinarium.
Wagi najazdowe na halach zakupowych
23 września, 2022
W Ferrodo Computer stawiamy na synergię oprogramowania i biznesu. Już od 30 lat tworzymy rozwiązania ERP, które każdego dnia rozwijają, optymalizują i wspomagają biznes. Mogą wspomóc także Twój biznes!
Potrzeby firm się różnią - dzięki systemowi Ferrodo ERP realizujemy sprawnie i kompleksowo nie tylko procesy kadrowe, księgowe, handlowe czy magazynowe. Optymalizujemy też logistykę, nawet jeśli stoją za nią skomplikowane procesy. Trudne zadania dają jednak najwięcej satysfakcji, dlatego chcielibyśmy podzielić się krótką historią z ciekawego, lecz ambitnego wdrożenia, które zrealizowaliśmy dla jednego z liderów na rynku dystrybucji produktów FMCG w Polsce.
Stawiając na jeszcze większą wygodę klientów w trakcie zakupów, wspomniana sieć wdrożyła nowoczesne rozwiązanie logistyczne. Celem projektu była instalacja wag najazdowych na halach zakupowych. Należało przygotować sprawny i automatyczny system weryfikacji zakupów, który szybko i wygodnie sprawdzi wózek z zakupami klienta. Taki, przy którym wystarczy wjechać wózkiem na wagę i podążać za wskazówkami na ekranie.
Jaka była w tym nasza rola? Dość kluczowa - wymagająca fuzji potrzeb z nowoczesnymi rozwiązaniami IT. Stworzyliśmy dedykowaną aplikację obsługującą wagi najazdowe, wraz z komunikatami i awaryjnym procesem do realizacji (jeśli wykryta będzie niezgodność). Aplikacja dedykowana to jednak nie koniec - proces sprzedaży wymagał rozbudowy systemu o funkcjonalność rejestracji wózków klientów, z których każdy ma własny numer i ciężar. Aby sprawnie reagować na potencjalne niezgodności z wag najazdowych, opracowaliśmy także nowy proces rekontroli wózka, realizowany w stworzonej przez nas aplikacji mobilnej.
Proces wdrożenia trwał kilka miesięcy - pierwszy etap rozpoczął się w marcu 2021 roku. Zainstalowano wtedy pierwsze trzy wagi, kontrolowane przez nasze oprogramowanie. Po pozytywnych testach przystąpiono do kolejnych wdrożeń. W szybkim tempie wagi były zainstalowane w 159 hurtowniach na terenie kraju. Od tego czasu skontrolowano elektroniczne ponad 1,5 milionów wózków, a liczba ta wciąż rośnie
Efekty wdrożenia pojawiły się szybko: czas obsługi klienta skrócił się o połowę, a ilość ręcznych kontroli nawet o 80%. Zmniejszyło to jednocześnie liczbę błędów ludzkich, przy manualnym skanowaniu towaru. W dosłownym znaczeniu przekłada się to lepszą analitykę zakupów i mniejsze straty, w tym finansowe.
Sumarycznie dzięki powyższemu wdrożeniu, zakupy w hurtowniach są jeszcze przyjemniejsze! A logistyka efektywniejsza. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tych zmian i wspierać sektor FMCG.
Nowa deklaracja VAT7 i nowy plik JPK_VAT
18 luty, 2022
W związku z ostatnimi zmianami związanymi z nową deklaracją Vat7 oraz strukturą plików Jpk_vat obowiązującą od stycznia 2022 prosimy o weryfikację, czy posiadacie Państwo aktualne wersje oprogramowania:
Lista modułów:
1. FerExJpk - aktualnie obowiązująca wersja pochodzi z 10.02.2022
2. FerFk - jeżeli nie korzystacie Państwo ze znacznika WSTO_EE (wewnątrzwspólnotowa sprzedaż na odległość towarów, które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju, oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy, na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju), aktualnie obowiązująca pochodzi również co najmniej z 10.02.2022. W przypadku stosowania oznaczenia WSTO_EE prosimy zgłosić się po nową wersję z dnia 18.02.2022
JPK_VAT w nowym Polskim Ładzie
09 luty, 2022
Całkiem niedawno uporaliśmy się z Polskim Ładem w obszarze płacowym. Obecnie przygotowaliśmy wersje aplikacji systemu Ferrodo do generowania nowych plików JPK_VAT. Nowy schemat został opublikowany w styczniu 2022 i dotyczy deklaracji składanych za okres od stycznia 2022.W związku z tym zaplanowaliśmy webinarium, podczas którego niezależenie od przedstawienia wprowadzonych zmian, chcielibyśmy omówić najczęściej występujące niejasności podczas generowania deklaracji, a w szczególności składania korekt.
Plan szkolenia:
1. Deklaracja VAT 7 i ewidencja dokumentów VAT - zasady, prowadzenie dokumentacji, zmiany.
2. Konfiguracja i uprawnienia w systemie Ferrodo związane z korygowaniem dokumentów.
3. Export plików XML z modułów handlowo-usługowych.
4. Tworzenie deklaracji, a naliczanie ewidencji w systemie Ferrodo (Rejestr Vat i KPiR).
5. Scalanie ewidencji - różne systemy.
6. Eksport do XML - weryfikacja zapisów i ewentualna korekta błędów.
7. UPO i wydruki deklaracji w Ferrodo.
8. Korekty dokumentów, a korekty ewidencji w systemie Ferrodo.
9. Korekty deklaracji VAT.
10. Różnice w działaniach dla deklaracji miesięcznej i kwartalnej.
11. Odpowiedzi na pytania.
Data: 16.02.2022r, godzina 10:00, czas trwania ok. 90 min (z możliwością przedłużenia w przypadku dużej ilości pytań).
Wszystkich zainteresowanych udziałem w szkoleniu prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta celem zapisania się na webinarium.
"Polski Ład" od nowa, czyli pierwsza dogrywka
20 stycznia, 2022
W nawiązaniu do poprzedniej wiadomości chcielibyśmy zaprosić Państwa na webiarium poświęcone zmianom w oprogramowaniu związanym z Rozporządzeniem z dnia 7 stycznia 2022. Słowo zmianom delikatnie mówiąc nie do końca oddaje skalę problemu, ponieważ powyższe Rozporządzenie komplikuje algorytmy systemów HR-wych w skali dotąd niespotykanej i jest zdecydowanie bardziej pracochłonne niż wszystkie poprzednie wprowadzające tzw. "Polski Ład". Dlatego tym bardziej zachęcamy do udziału w szkoleniu.
Uprzedzamy jednak, że podczas webinarium nie odpowiemy na nurtujące wszystkich podatników szekspirowskie pytanie: "Stosować, czy nie stosować".
Projekt szkolenia:
1. Nowy mechanizm obliczania i poboru zaliczek na PIT na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz.U. poz. 28).
- wprowadzenie merytoryczne
- zasada działania
- przykłady praktyczne
2. Obsługa Rozporządzenia w programie Fer4HR
- prezentacja i omówienie zmian w programie (nowe pola i funkcje)
- przykłady praktyczne
3. Odpowiedzi na pytania.
Data: 26.01.2022r, godzina 10:00, czas trwania ok. 90 min (z możliwością przedłużenia w przypadku dużej ilości pytań).
Wszystkich zainteresowanych udziałem w szkoleniu prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta celem zapisania się na webinarium.
Nowy JPK_VAT
30 grudnia, 2021
W związku ze zmianą wybranych oznaczeń w pliku JPK_VAT, które będą obowiązywać od 01.01.2022 (w deklaracji za styczeń 2022), przygotowaliśmy w systemie Ferrodo niezbędne modyfikacje.
Dotyczą one między innymi nowych oznaczeń transakcji:
- WSTO_EE - dotyczy wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość, które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki znajdują się na terytorium kraju oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy, na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju
- IED - (Interfejs Elektroniczny Dostawca). Monitorowanie dostaw towarów, o których mowa w art. 7a ust. 1 i 2 ustawy o VAT, dokonywanych przez podatnika ułatwiającego te dostawy, który nie korzysta z procedury szczególnej, dla których miejscem dostawy jest terytorium kraju.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta celem przygotowania nowego oprogramowania.